Deset načina upotrebe kuhinjske soli

Pored toga što se upotrebljava za ishranu, so može poslužiti i za bezbroj sitnica u domaćinstvu. Mi vam navodimo deset načina upotrebe kuhinjske soli:

Kada kupite novu četkicu za zube, omekšaćete je i dezinfikovati ako je ostavite 24 časa u čaši vode kojoj ste dodali kašičicu soli.

Termofor će duže zadržati toplotu ako u vodu kojom ste ga napunili dodate kašičicu soli.

Sušeno povrće najbolje ćete sačuvati ako u sud u kome ga držite stavite kašičicu soli i hermetički zatvorite. So sprečava razvijanje parazita koji upropašćuju sušeno povrće.

Ako želite da brzo ohladite ključalu tečnost, stavite je zajedno sa sudom u drugi sud sa hladnom vodom kojoj ste dodali šaku kuhinjske soli.

Pegla na koju su se nahvatale mrlje od rđe ili štirka može se najlakše i najbolje očistiti ako je dobro istrljate pamučnom krpom i vlažnom solju. Nakon ovoga, peglu samo izbrišite suvom krpom.

Fleke od mastila su česta pojava. Ako je fleka od mastila na tepihu, prekrijte je vlažnom solju, s tim da obuhvatite i ivice. Ostavite da stoji dva do tri dana, a zatim skinite so vlažnim sunđerom i istrljajte krpom navlaženom terpentinom.

Fleke od vina takođe će se lako skinuti ako ih odmah pokrijete kuhinjskom solju i ostavite 24 časa. Posle tog vremena, otresite so, isperite najpre hladnom vodom, a zatim normalno operite.

Mastan lonac ili tiganj mnogo lakše ćete oprati ako u njih stavite šaku soli, pa protrljate novinskim papirom i tek ih onda operete. To se odnosi i na sudove u kojima zagori jelo.

Ulje u tiganju neće prskati ako u njega prvo stavite malo soli, pa tek posle ulje.

Ako vas za vreme letnjih dana ubode osa, ubod će biti manje bolan, a oteklina neznatna, ako mesto uboda premažete debljim slojem soli i vode.

Izvor: krstarica.com

Još saveta

Pošaljite komentar

Sva polja su obavezna. E-mail adresa biće vidljiva samo administratorima.