Za sve iznutrice važi isto pravilo – moraju biti sveže i treba ih pripremati odmah.
Najvredniji deo iznutrica je džigerica, bogata mineralima, pogotovu gvožđem i vitaminima. Najbolja je teleća, ali se ona može zameniti i drugim vrstama. Džigerica mora biti glatka, sjajna i dovoljno svetle boje (ni žuta, ni crvena, ni suviše tamna).
Džigericu ne treba pržiti na suviše vreloj masnoći, jer će postati žilava. Najbolje je peći je na puteru kratko vreme sa obeju strana. Soli se tek kada bude pržena, jer so izvlači sok, pa džigerica postaje tvrda.
Teleća džigerica je najukusnija kada se prži na puteru. Goveđa džigerica nije svetla ni meka kao teleća, pa je pre priređivanja treba potopiti u posudu sa mlekom i ostaviti 2 sata. Svinjska džigerica je meka, pa je nije potrebno stavljati u mleko. Džigerica od peradi i divljači spada u delikatese.
Ukoliko je prilikom pripreme džigerice neophodno skinuti opnu, to ćete najlakše učiniti tako što ćete džigericu na tren staviti u vrelu vodu.
Teleći i svinjski mozak najčešće se koriste u ishrani. Pri kupovini naročito treba voditi računa o tome da mozak bude svež. Svež mozak je čvrst, a spoljna opna mu je ružičasta. Pre pripreme, treba ga dobro oprati i odstraniti mu spoljnu opnu.
Mozak i džigerica izvanredno krepe organizam, te se zato preporučuju deci, trudnicama i starijim osobama.
Kuvani jezik, topao ili hladan, veoma je izdašan. Goveđi jezik možete uvek prirediti za dva obroka: svaki put poslužite ga sa drugim prilogom ili umakom. Kožu sa jezika treba oguliti tek kada jezik bude sasvim kuvan.
Bubrege pre pripreme morate očistiti i izvaditi svu masnoću koja ih okružuje i neprijatno miriše. Potopite ih u zakiseljenu vodu i ostavite da stoje 2 sata, kako bi se izgubio neprijatan miris. Bubrege treba naglo kuvati i pržiti da ne bi potamneli i otvrdli.
Meso srčanog mišića vrlo je ukusno, mada je tvrdo. Zato ga najpre treba dobro skuvati i narezati na tanke režnjeve, pa tek onda pripremati. Pre pripreme, srčani mišić, naravno, treba dobro oprati u hladnoj vodi i odstraniti mu sve žile.
Belim bubrezima u kulinarstvu nazivamo testise životinja. Jela se pripremaju uglavnom od testisa bika. Pre pripremanja, bele bubrege treba kratko prokuvati, a zatim im oguliti spoljnu kožicu. Vrlo su ukusni kada se ispeku na žaru.
Fileki (škembići) moraju biti čvrsti i svetle boje, a ne zelenkasti i ljigavi. Treba ih najpre dobro oprati i očistiti, a pre kuvanja, neko vreme držati u hladnoj vodi. Treba ih dugo kuvati, 3-4 sata, uz dodatak korenastog povrća i mirišljavih začina, pa je stoga preporučljivo upotrebiti ekspres lonac.
Osobe sa povišenim holesterolom u krvi moraju izbegavati iznutrice u svojoj ishrani.
Izvor: krstarica.com
Pošaljite komentar